Retrobuss

Meie masinaparki kuulub ka VOLVO B9M-60 ARNA CONCORDE 1987. Bussi keremudel on saanud nime kuulsa reisilennuki järgi, mis toimetas reisijad Londonist New-Yorki, kõigest 3 tunniga. Kas märkasite kereprofiilis ühiseid jooni?  Aga aastal 1987, elasime me ju kõik veel raudse eesriide taga ja üle Atlandi lendamisega, ei olnud meist kellelgi midagi pistmist. Sellel aastal algas Nõukogude liidus suur perestroika- ja glastnost`i kampaania, Eestis toimus esimene öölaulupidu ning sama aasta lõpus sündis 500 000-s Tallinnlane. Lennundusest aga veel nii palju, et 28 mail 1987, maandus Moskvas, Punase väljaku lähedal, 19-aastane lääne-saksa kodanik, Mathias Rust. Selline oli elu NSV Liidus, ajal, kui meie buss, tegi oma igapäevast tööd Põhja-Norra karmides oludes.

Tegemist ei ole mingi ulmelise turistibussiga, pigem kõige tavalisema, maakonna piires sõitmiseks, mõeldud mudeliga. Kõnealune buss on toodetud Norras, Bergeni keretehases. See oli kuldne ajastu, kus autotööstus oli saavutanud parima tasakaalu selliste oluliste näitajate vahel, kui lihtsus, töökindlus, ökonoomsus ning tulemusena, väga pikk tööiga.

Eestisse sattus buss aastal 2011 ning oli tehniliselt väga heas korras. Silma torkas asjaolu, et norrakad ei olnud teda viimasel ajal, väga intensiivselt ekspluateerinud. Bussist leitud vanadest sõidumeeriku salvestuslehtedest ilmnes, et mitu eelnevat aastat, kasutati bussi ainult suvel. Siin sai tehtud talle kerget kereremonti ning kohendatud ka salongi. Bussis on 47 reisijakohta (reguleeritava seljatoega istmed), kohtvalgustus- ja ventilatsioon, mikrofon. Nagu tollel ajal ikka, enamikel Scandinaavias toodetud bussides, puudus konditsioneer, kuid erilist rõhku oli pandud salongi küttesüsteemile.

Kümmekond aastat hiljem, 90-ndate teises pooles, olid seda tüüpi bussid kasutusel enamikes Eesti bussifirmades, põimudes sellisel viisil, jäädavalt, ka meie taasiseseisvunud riigi ühistranspordi ajalukku.

Kui Teil on soov ja huvi, minna ajas 30 aastat tagasi, siis andke meile teada, sest me pakume võimalust, selle bussiga sõitma minna.